Ruda Śląska

9°C
zachmurzenie całkowite

Sylwetki: Trenerzy

MACIEJ BIAŁDYGA - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW

MACIEJ BIAŁDYGA - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW
Maciej Białdyga – rudzianin, w połowie lipca został Mistrzem Polski Seniorów w wędkarstwie spławikowym. To kolejny sukces w karierze rudzianina, który wcześniej zdobywał tytuły mistrzowskie w kategoriach juniorskich.
 
- Maciek gratuluję Mistrzostwa Polski w wędkarstwie spławikowym. Czym jest dla Ciebie ten wynik?
Przede wszystkim witam bardzo dziękuję za gratulacje oraz miłe słowa. Zdobycie tytułu Mistrza Polski seniorów to zdecydowanie największe i najważniejsze wyróżnienie w Polsce w zawodach rangi ogólnopolskiej. Bardzo się cieszę z tego osiągnięcia.
 
- Na czym polegają zawody? Przybliż proszę ten rodzaj rywalizacji?
Zawody wędkarskie, w wielkim skrócie, polegają na złowieniu jak największej wagi ryb w ciągu 4 godzin zawodów. To od zawodnika zależy, jaką taktykę łowienia wybierze oraz jakie ryby zdecyduje się łowić. Stanowiska losowane są ręcznie bądź komputerowo. Po zakończeniu zawodów ryby ważone są komisyjnie na każdym stanowisku w specjalnych, ochronnych dla ryb siatkach a następnie wszystkie całe i zdrowe wypuszczane są z powrotem do wody.
 
 - Czy każdy może wystartować w mistrzostwach, czy też są jakie eliminacje?
W Mistrzostwach Polski udział biorą tylko uprawnieni do startu zawodnicy tj. Mistrzowie 42 okręgów PZW z całej Polski, Kadra Narodowa oraz zawodnicy z klasyfikacji Grand Prix Polski, w sumie daje to liczbę około 100 zawodników. Aby mieć możliwość startu w Mistrzostwach Polski, najprościej jest dotrzeć tam drogą eliminacji czyli począwszy od wygranej w mistrzostwach koła macierzystego (jednego z 2500 kół w Polsce), następnie należy zwyciężyć mistrzostwa Okręgu macierzystego (jednego z 42 okręgów w Polsce) i tym samym mamy prawo startu w Mistrzostwach Polski.
 
- Mieszkasz w Rudzie Śląskiej tzn. czy reprezentujesz jakiś rudzki klub czy też startujecie bez przynależności klubowej?
Całe swoje życie mieszkam w Rudzie Śląskiej i od samego początku przynależę do koła wędkarskiego nr 51 w Rudzie Śląskiej. W naszym mieście nie ma niestety profesjonalnego klubu zajmującego się wędkarstwem wyczynowym, dlatego jestem członkiem klubu BOLAND z Rzeszowa.
 
- Czy Mistrzostw Polski jest przepustką do startu w Mistrzostwach Świata?
Nie, tytuł Mistrza Polski nie jest bezpośrednią przepustką do startu w Mistrzostwach Świata. Aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata czy Europy, należy przede wszystkim być członkiem Kadry Narodowej i z niej zostać powołanym do reprezentacji na wyjazd na zawody międzynarodowe. Aby znaleźć się w kadrze, należy przynajmniej 2 lata z rzędu brać udział w zawodach cyklu Grand Prix Polski, bo to właśnie z 2-letniej klasyfikacji tych zawodów powoływana jest kadra narodowa. Mistrzostwa Polski wliczają się do klasyfikacji jako kolejne 2 z 12 tur w roku.
 
- Co liczy się w wędkarstwie spławikowym – odsłoń nieco kulisy swojego warsztatu i przygotowań do takich zawodów.
Jest wiele ważnych czynników, które mają wpływ na wynik. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i wiedza, które zdobywa się latami. Liczy się również taktyka, jaką obejmiemy podczas zawodów, umiejętność rozpoznania łowiska oraz odrobina szczęścia podczas losowania stanowisk. Do każdych zawodów przygotowuję się indywidualnie pod dane łowisko. Bardzo ważne jest, aby podczas treningów i rozpoznania łowiska dowiedzieć się, jakie ryby możemy łowić w danym akwenie, na jakiej głębokości, jak daleko od brzegu. Ważna jest również charakterystyka łowiska czyli głębokość łowiska, twardość i kolor dna, temperatura wody czy pora roku.
 
- Tytuł mistrzowski w seniorach zdobyłeś po raz pierwszy, ale Twój dorobek medalowy jest już dość duży. Jakimi osiągnięciami możesz się pochwalić?
Tak, w kategorii Seniorów jest to mój pierwszy tytuł Mistrza Polski. W roku 2019 zdobyłem również tytuł Wędkarza roku wygrywając klasyfikację roczną Grand Prix Polski seniorów.
W latach 2007, 2013 oraz 2014 zdobyłem tytuł Mistrza Polski Juniorów. W roku 2014 zdobyłem również tytuł drużynowego Mistrza Świata Juniorów oraz II V-ce Mistrza świata w klasyfikacji indywidualnej.
 
- Kiedy umawialiśmy się na ten wywiad dowiedziałem się, że jesteś trenerem kadry narodowej juniorów? Jest Reprezentacja Polski?
Zgadza się, od 2017 roku jestem Trenerem Kadry Narodowej Juniorów U20. W tych latach w roli Trenera zdobyłem z moimi podopiecznymi Srebrny medal drużynowo w 2017 roku podczas Mistrzostw Świata w Irlandii oraz Złoty medal drużynowo podczas Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 2019 roku. Reprezentacja Polski wybierana jest z szerokiej 12 osobowej kadry narodowej powoływanej z klasyfikacji zawodów Grand Prix Polski.
 
- Na czym polega praca trenera kadry – selekcja, treningi bo na pewno część naszych czytelników zastanawia się nad tym?
Rola Trenera kadry to zdecydowanie połączenie roli trenera, managera oraz organizatora w jednym. Trener kadry wybiera reprezentację, która bierze udział w zawodach międzynarodowych, organizuje cały wyjazd kadry na mistrzostwa pełniąc jednocześnie rolę trenera podczas samych treningów i zawodów. Oprócz trenera w kadrze znajduje się jeszcze kilka osób jako sztab trenerski i właśnie z tymi ludźmi wspólnie organizujemy całą logistykę oraz obsługę podczas zawodów międzynarodowych.
 
- Skąd zainteresowanie wędkarstwem – chyba dużą rolę odegrał Twój tata? Jakie były początki?
Zdecydowanie to zainteresowanie zaszczepił we mnie mój tato. Odkąd pamiętam, to właśnie z nim jeździłem najpierw na prywatne wędkowania po całym kraju a następnie, stopniowo zaczęliśmy wspólnie brać udział w zawodach. Zaczęło się oczywiście od rangi zawodów kołowych w Rudzie Śląskiej.
 
- Jakie cechy powinien mieć osoba, która chce spróbować swoich sił w wędkarstwie?
Wędkarstwo to hobby i pasja, którą może uprawiać każdy. Nieoficjalnie szacuje się, że w Polsce wędkarstwo uprawia około 1,8mln ludzi. Wędkarstwo uprawiać może każdy, kobieta i mężczyzna, starszy i młody. Do amatorskiego wędkowania potrzeba tylko chęci. Wędkarstwo wyczynowe to zupełnie inna bajka, której należy się poświęcić w całości.
 
- Czy uprawiałeś kiedy inny sport?
Oczywiście! W młodości, przez kilkanaście lat grałem w piłkę nożną a swoją przygodę rozpoczynałem w klubie Gwiazda Ruda Śląska.
 
- Jak spędzasz wolny czas – czy tylko nad akwenami wodnymi?
Zdecydowanie wolnego czasu nie spędzam na rybach! Uwielbiam podróżować i to właśnie razem z moją żoną zwiedzamy świat na własną rękę. Ostatnie kilka lat z rzędu podróżowaliśmy po wielu krajach Azji a ze względu na wędkarski sezon w Polsce, zmuszeni jesteśmy do podróżowania zimą 😊
 
- Jakie są twoje najbliższe plany sportowe?
Do spełnienia się w całości w sporcie wędkarskim, brakuje mi tylko tytułu w kategorii seniorów na Mistrzostwach Świata lub Europy i dopóki będę czynnie uprawiał sport wędkarski, będę dążył do zrealizowania tego celu.
 
Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji zamierzeń
Sport Rudzki

Sport Rudzki - jedyny portal miejski w którym kompleksowo gromadzimy materiały dotyczące lokalnych wydarzeń sportowo – rekreacyjnych, prezentujemy wszystko co wiąże się z lokalnymi wydarzeniami z zakresu kultury fizycznej, sportu, zdrowia, profilaktyki i organizacji pozarządowych.