Ruda Śląska

24°C
lekki deszcz

Sylwetki: Zawodnicy

DAWID MALIK - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW

DAWID MALIK - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW
Dawid Malik - 15 lat, medalista Mistrzostw Polski 14 latków na 100 metrów stylem dowolnym, wielokrotny medalista Mistrzostw Śląska indywidualnie i w wyścigach sztafetowych, aktualny rekordzista Śląska na 100 metrów stylem dowolnym. Wychowanek UKS Manta Ruda Śląska.
 
 Dawid ile miałeś lat jak rozpocząłeś treningi pływackie?
Przygodę z pływaniem rozpocząłem w wieku 3 lat gdy pierwszy raz poszedłem na basen w Kochłowicach i rodzice zapisali mnie na naukę pływania. Tak mi się spodobało pływanie że w wieku 6 lat zdobyłem moją kartę pływacka a następnie rozpocząłem treningi pływackie w klubie sportowym UKS MANTA Kochłowice.
 
 Jak wyglądają Twoje treningi pływackie? Kto jest Twoim trenerem?
Trenuje dziennie na basenie w Kochłowicach pod okiem trenerów Mateusza Niegot oraz Roberta Mośko. Trening rozpoczynam o godzinie 6 rano, później mam naukę w domu i ponownie o godzinie 16:00 mam drugi trening. Prócz tego mam jeszcze dodatkowo zajęcia na basenie w trakcie lekcji, gdyż uczęszczam do klasy sportowej o profilu pływania.
 
 Masz na swoim koncie wiele tytułów i dobrych startów. Który z nich cenisz sobie najbardziej?
Najbardziej ceniony prze zemnie tytuł to III miejsce na Mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2020 roku, gdzie zdobyłem brązowy medal pobijając rekord Śląska na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. Bardzo cenne jest też dla mnie drugi rok z rzędu powołanie do Kadry Narodowej Polski Juniorów w pływaniu
 
 Jak to się stało, że wybrałaś pływanie? Czy interesowały Cię także inne dyscypliny?
To że wybrałem pływanie to dla mnie był ciężki wybór, gdyż trenowałem również piłkę nożną w klubie GKS Urania. Jednak rodzice mnie przekonali że jeśli chcę w przyszłości odnieść sukces w sporcie to lepiej jak poświecę się jednej dyscyplinie.
 
 Jesteś rekordzistą Śląska na 100 metrów stylem dowolnym. Jaki jest Twój ulubiony styl pływania?
Moim ulubionym stylem pływackim jest styl dowolny a szczególnie krótkie dystanse sprinterskie w których czuję się bardzo dobrze. Lubię również styl motylkowy, który jest bardzo wymagającym stylem.
 
 Twoim zdaniem pływanie to sport bardziej do chłopaków czy do dziewczyn?
Pływanie jako sport przeznaczony jest zarówno do dziewczyn jak i chłopców. Jest to ciężki sport i bardzo wymagający a zarówno trochę nudny bo człowiek przez prawie dwie godziny treningu na basenie pływa od ściany do ściany, patrząc na kafelki linię na dnie basenu.
 
 Masz swojego sportowego idola/idolkę?
Tak oczywiście jest nim Amerykański pływak multimedalista olimpijski Michael Phelps oraz nasza Otylia Jędrzejczak.
 
 Do której szkoły chodzisz? Jakie masz zainteresowania – jak spędzasz wolny czas?
Uczęszczam do ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 18 w Rudzie Śląskiej. Jak każdy chłopak uwielbiam w wolnych chwilach od treningów oraz nauki grać na komputerze a w ostatnim czasie dużo czasu spędzam ze swoim nowym przyjacielem psem Maxem
 
 Jakie są Twoje sportowe marzenia?
Udział w Olimpiadzie i zdobycie medalu olimpijskiego.
 
Dziękuję za rozmowę
Sport Rudzki

Sport Rudzki - jedyny portal miejski w którym kompleksowo gromadzimy materiały dotyczące lokalnych wydarzeń sportowo – rekreacyjnych, prezentujemy wszystko co wiąże się z lokalnymi wydarzeniami z zakresu kultury fizycznej, sportu, zdrowia, profilaktyki i organizacji pozarządowych.