Ruda Śląska

17°C
prawie bezchmurnie

Sylwetki: Zawodnicy

MARCEL KOWOLIK - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW

MARCEL KOWOLIK - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW

Rudzianin Marcel Kowolik – zaczynał jak większość chłopaków od piłki nożnej – teraz jest jednym z najzdolniejszych młodych żużlowców. Aktualny Mistrz Polski w Miniżużlu liczy na starty w najlepszych ligach w ‘’czarnym sporcie”.

- Marcel skąd Twoje zainteresowanie żużlem?

Na zawody żużlowe zabierali mnie rodzice jeszcze jak jeździłem w wózku. Można powiedzieć, że odgłos silników oraz zapach spalonego oleju rycynowego towarzyszy mi od zawsze. Lubiłem oglądać jazdę na motorach bez hamulców…

- Rozpoczynałeś jak większość młodych chłopaków od piłki nożnej w której radziłeś sobie bardzo dobrze – dwa lata temu postawiłeś jednak zdecydowanie na żużel. Dlaczego?

Tak dokładnie, kiedyś grałem w piłkę w SRS Gwiazda, a później z SMS Ruda Śląska, ale któregoś dnia mój tata z wujkiem zapytali mnie czy nie chciałbym pojeździć na mini żużlu i zabrali mnie na taki trening. Spróbowałem i od razu mi się spodobało. Przede wszystkim prędkość, adrenalina,

- Jak wygląda rywalizacja młodzieżowa żużlu? Jest liga, mistrzostwa czy turnieje?

Rywalizacja w młodzieżowym żużlu to turnieje indywidualne oraz drużynowe. Rywalizacja oczywiście stoi na wysokim poziomie i zazwyczaj jest bardzo zacięta.

- W jakim wieku można zacząć treningi na żużlu – jakie cechy powinien mieć dobry zawodnik?

Na mini żużlu można zacząć już tak naprawdę jako 5-cio latek, natomiast na motocyklach o pojemności 500cm3 dopiero od 14-go roku życia. A co do cech dobrego zawodnika, to przede wszystkim powinien on mieć: refleks, odwagę, spokój, opanowanie, mocny charakter oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

- Wróćmy jednak do Ciebie. Jak wyglądają Twoje treningi. Rozumiem, że teraz chyba już jeździsz na torze, ale w zimie wiem że jeździsz na lodzie, lubisz też motocross…

Tak, lubię motocross i w miarę możliwości jeżdżę ile się da między sezonami. W zimie natomiast kilka razy jeździłem na pobliskich stawach, aby przygotować się do sezonu. Oprócz tego trenowałem z kolegami z drużyny na hali oraz siłowni.

- Kto jest Twoim trenerem – jakie masz plany na ten sezon startowy?

Moim trenerem jest Antoni Skupień. Planów jest wiele, ale głównie chodzi o mój rozwój, aby to procentowało w dorosłym żużlu.

- Ciekawi mnie czy masz też zdolności np. do naprawy sprzętu, motoru czy masz swój team który zajmuje się sprawami technicznymi?

Tak, potrafię również samodzielnie kilka rzeczy zrobić przy motocyklu. Jednak głównymi mechanikami w moim teamie są mój tata i wujek, którzy też kiedyś jeździli na żużlu.

- Jakie są Twoje największe sukcesy?

Jestem dwukrotnym Drużynowym Mistrzem Polski oraz zdobywcą Pucharu Polski Par.

Indywidualnie w zeszłym sezonie zająłem 5-te miejsce.

- Masz swojego sportowego idola/idolkę?

Tak. Jest nim oczywiście Bartosz Zmarzlik.

- Do której szkoły chodzisz? Jakie masz zainteresowania – jak spędzasz wolny czas?

Obecnie chodzę do 7-mej klasy Szkoły Podstawowej w Rudzie Śląskiej. Nie ukrywam, że w sezonie mam bardzo mało czasu wolnego. Lubię jeździć na bmxie, deskorolce, grać w piłkę oraz… z kolegą łowimy ryby.

- Jakie są Twoje sportowe marzenia? Liga w Polsce czy raczej starty gdzieś w Europie?

Moim sportowym marzeniem jest to, aby osiągnąć jak najwyższy poziom sportowy i móc ścigać się w najlepszej lidze na świecie czyli w Polskiej Ekstralidze. Jestem ambitny i mam marzenia - chce zostać indywidualnym mistrzem świata! To jest moim głównym celem, mam nadzieję że osiągnę to moją ciężką pracą.

- Marcel gdyby ktoś chciał zobaczyć ‘’na żywo’’ zawody czy mecz z Twoim udziałem – o ile przepisy covidowe na to pozwolą jak można to zrobić?

- Najbliższe zawody odbędą się 15 maja w Rybniku (Chwałowice) przy ulicy Pod Hałdą 37a. Zachęcam także na mój profil na fb Marcel Kowolik M23, gdzie na bieżąco zamieszczam informacje o treningach, startach i inne ciekawostki. Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych.

Powodzenia Marcel w realizacji celów.

Sport Rudzki

Sport Rudzki - jedyny portal miejski w którym kompleksowo gromadzimy materiały dotyczące lokalnych wydarzeń sportowo – rekreacyjnych, prezentujemy wszystko co wiąże się z lokalnymi wydarzeniami z zakresu kultury fizycznej, sportu, zdrowia, profilaktyki i organizacji pozarządowych.