Ruda Śląska

18°C
lekki deszcz

Sylwetki: Zawodnicy

MARTYNA SKALEC - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW

MARTYNA SKALEC - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW
Martyna Skalec – 17-letnia wychowanka ZKS Slavia Ruda Śląska, Reprezentantka Polski, uczestniczka Mistrzostw Europy w zapasach, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, Pucharu Polski Kadetek, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
 
Osoby, które interesują się zapasami wiedzą doskonale, że zapasy wśród kobiet są bardzo popularne. Skąd się wzięło Twoje zainteresowanie tą dyscypliną?
- Swoje treningi w klubie rozpoczęłam w 2013 roku. Trafiłam do klasy zapaśniczej w Szkole Podstawowej numer 41 – oczywiście od razu do treningów zachęcili mnie Elżbieta Garmulewicz oraz Tomasz Rogala, pod okiem których trenuję w klubie do teraz.
 
Czy interesowałaś się innymi dyscyplinami?
- Tak jak inni moi rówieśnicy próbowałam swoich sił w innych sportach. Było aikido, szachy i rugby. Ostatecznie zdecydowałam się na zapasy, które dla mnie są mniej… brutalne od rugby. Preferuję sport indywidualny, w którym skupiam się na swoich atutach i walce ze swoimi słabościami.
 
Jakimi cechami Twoim zdaniem powinna się charakteryzować dobra zawodniczka?
- Zapasy rozwijają wiele pozytywnych cech – od siły fizycznej i ogólnej sprawności po wytrzymałość oraz mocną psychikę. Cały czas pracuję nad każdym z tych elementów.
 
Wcześniej rozmawialiśmy z twoim klubowym kolegą Jakubem Dudą, który mówił że trenuje 6 razy w tygodniu. Czy Ty też masz tak duże obciążenia?
- Trenujemy w jednym klubie, często wymieniamy się doświadczeniami podobnie jak i trenerzy rozmawiają o naszych przygotowaniach i startach. Obciążenia treningowe są uzależnione od etapu przygotowań do kolejnych imprez, ale także trenuję zazwyczaj sześć razy w tygodniu. Na pewnym etapie chcąc osiągnąć wynik nie ma mowy o taryfie ulgowej.
 
Rozmawiając z trenerami Slavii byłem zaskoczony, że aktualnie w klubie trenuje więcej dziewczyn niż chłopców?
- Zapasy są sportem dla każdego – możliwe, że w klubie jest teraz więcej dziewczyn, ale taryfy ulgowej nie mamy. Nabory do Slavii cały czas trwają więc być może ta sytuacja się zmieni. Ale kolejne dziewczyny oczywiście zapraszam.
 
Masz na swoim koncie wiele sukcesów – który sobie cenisz najbardziej?
- Każdy wygrana walka cieszy, podobnie jak i zdobywane medale. Oczywiście najważniejsze są starty w Reprezentacji Polski i występ na Mistrzostwach Europy.
 
Masz swojego sportowego idola?
- Interesuję się sportem, nie tylko zapasami, ale nie ma swojego sportowego idola.
 
Do której szkoły chodzisz? Jakie masz zainteresowania – jak spędzasz wolny czas?
- Jestem uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie. Tak jak wspominałam interesuję się sportem i większość czasu poświęcam na naukę i właśnie sport. Ale mam też hobby – lubię malarstwo, maluję obrazy.
 
Jakie są Twoje sportowe marzenia?
- Najbliższe dotyczą startów, które są aktualnie przede mną. A więc występ w majowym Pucharze Polski no i główna impreza w I półroczu – czerwcowa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, czyli Mistrzostwa Polski juniorów młodszych. W przyszłości – chyba tak jak większość oczywiście start w Igrzyskach Olimpijskich.
 
Dziękuję za rozmowę
Sport Rudzki

Sport Rudzki - jedyny portal miejski w którym kompleksowo gromadzimy materiały dotyczące lokalnych wydarzeń sportowo – rekreacyjnych, prezentujemy wszystko co wiąże się z lokalnymi wydarzeniami z zakresu kultury fizycznej, sportu, zdrowia, profilaktyki i organizacji pozarządowych.