Ruda Śląska

18°C
lekki deszcz

Zdrowie

Wykonawca tężni wybrany

Wykonawca tężni wybrany

Jeszcze w tym roku powstanie tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina. Właśnie został wybrany wykonawca tej inwestycji. Na realizację zadania firma ma maksymalnie pięć miesięcy, licząc od dnia przekazania terenu budowy. Wartość inwestycji to prawie 700 tys. zł. Większość tej kwoty stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Staramy się na bieżąco realizować wszystkie zadania, które są wybrane przez mieszkańców w drodze budżetu obywatelskiego, jednak w przypadku budowy tężni wystąpiły problemy z ofertami – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic. – Proponowane przez wykonawców ceny znacząco przewyższały kosztorys i nasze możliwości finansowe. Na wykonanie przedsięwzięcia udało nam się jednak pozyskać dofinansowanie ze środków rządowych, a różnicę pomiędzy wartością inwestycji a przyznanym wsparciem pokryjemy z budżetu miasta - dodaje.

Projekt polega na budowie tężni solankowej wraz z terenem rekreacyjnym ogólnodostępnym dla wszystkich mieszkańców miasta. Zaprojektowany został obiekt w konstrukcji drewnianej posadowiony na płycie i stopach żelbetowych, przykryty dachem płaskim. Jego długość ma wynosić 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, z kolei wysokość 6 m. Bryła będzie mieć kształt prostokąta z ażurowym zadaszeniem od strony zachodniej na planie łuku. Całość założenia tężni wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych poprzez ciąg pieszo-rowerowy biegnący przez obszar inwestycji oraz podjazd schodowy. Inwestycja zakłada również wykonanie przyłączy (wodnego i elektrycznego), nasadzeń zieleni oraz wyposażenie w ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany będzie w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.

Tężnia będzie zlokalizowana w obrębie strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej, która powstała w wyniku realizacji zadań z budżetu obywatelskiego. Obejmuje ona ścieżkę pieszo-rowerową, plac zabaw typu statek, urządzenia do street workout, piaskownicę, grill z zadaszonymi stolikami, cztery podwójne urządzenia siłowni, podwójną huśtawkę, karuzelę, stół do ping-ponga, stojaki na rowery, ławki i stoły.

- Wykonanie tężni to ostatni etap realizacji zadań z budżetu obywatelskiego na rok 2019. Z kolei w przypadku edycji 2020 do ukończenia pozostało jedno zadanie - ścieżka aktywizacyjna przy Szkole Podstawowej nr 13 w dzielnicy Bielszowice. W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który ma zrealizować prace do końca czerwca – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

 

Sport Rudzki

Sport Rudzki - jedyny portal miejski w którym kompleksowo gromadzimy materiały dotyczące lokalnych wydarzeń sportowo – rekreacyjnych, prezentujemy wszystko co wiąże się z lokalnymi wydarzeniami z zakresu kultury fizycznej, sportu, zdrowia, profilaktyki i organizacji pozarządowych.