Ruda Śląska

19°C
bezchmurnie

Sylwetki: Zawodnicy

JAKUB SROKA - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW

JAKUB SROKA - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW
Jakub Sroka (rocznik 2005) jest wychowankiem i reprezentantem UKS Grot Ruda Śląska. Jakub ma na swoim koncie aż 12 medali Mistrzostw Polski , w tym 5 złotych zdobywanych indywidualnie, w mikście i w drużynie oraz wiele medali i trofeów zdobywanych podczas zawodów ogólnopolskich i
regionalnych.
 
- Jesteś obecnie najbardziej utytułowanym zawodnikiem UKS Grot?
Nie analizuję wszystkich wyników w klubie – zawsze skupiam się na swoim starcie w zawodach. Cieszę się oczywiście z każdego udanego startu moich kolegów i koleżanek. Zresztą wspólnie
startujemy w zawodach w drużynie i mikście. Łucznictwo jest jednak sportem indywidualnym.
 
- Czym jest dla Ciebie łucznictwo?
Dla mnie łucznictwo jest gwarancją rozwoju osobistego. Ten sport pozwala mi się rozwijać duchowo i emocjonalnie. Uczę się panować nad emocjami, doskonalić i przede wszystkim spędzać czas na
czymś co sprawia mi przyjemność.
 
- Jak długo jesteś związany z łucznictwem!
Do UKS Grot trafiłem w wieku 9 lat. Aktualnie trenuję co najmniej cztery razy w tygodniu – zajęcia trwają trzy godziny – chcąc osiągnąć bardzo dobry wynik nie można sobie pozwolić na odpuszczanie zajęć. Regularność to jeden z istotnych elementów dyscypliny.
 
- Czy warunki fizyczne mają znaczenie w łucznictwie?
Tak naprawdę to nie. Sprzęt profesjonalny jest dobierany indywidualnie do każdego zawodnika. U nas w klubie najlepsi zawodnicy mają przypisany sprzęt dla siebie – to bardzo ważne. Bardziej liczy się technika i opanowanie emocji. Według mnie łucznictwo jest dla każdego – kto pojawi się na naszych
zajęciach w Kochłowicach zazwyczaj zostaje z nami na dłużej.
 
- Wspominałeś o rozwoju i opanowaniu – czy korzystacie np. z pomocy psychologa sportowego?
Był moment kiedy w klubie pracowaliśmy z psychologiem, ale akurat ta osoba, która była u nas nie do końca spełniła nasze oczekiwania. Aktualnie, z jednej strony każdy stara się sam doskonalić swoje umiejętności i panowanie nad emocjami, a z drugiej strony mamy dwóch bardzo dobrych trenerów Dariusza Wyciślika i Rafała Lepę, którzy służą nam kompleksową pomocą.
 
- Na jakich dystansach i do jakich celów obecnie strzelasz?
Łucznictwo to sport, który jest dzielony na dwa sezony - jest sezon halowy i sezon torów otwartych. W hali wszyscy strzelamy z 18 metrów do 10-tki o średnicy 4 cm, na torach otwartych mój obecny dystans to 60 metrów, a 10-tka w tarczy ma niewiele ponad 12 cm średnicy. Dystans na Igrzyskach Olimpijskich to tylko 10 metrów dalej do takiej samej tarczy.
 
- Jesteś uczniem II LO w Rudzie Śląskiej.
Tak w tym roku szkolnym II LO ‘’zasiliło’’ aż czterech reprezentantów UKS Grot. Ja jestem w klasie humanistycznej. Pasjonuje się prawem i historią, a zwłaszcza okresem antycznym.
 
- Czy Twoim marzeniem jest np. start na Igrzyskach Olimpijskich?
To na pewno cel każdego sportowca, chociaż ja skupiam się na najbliższych startach. W tym roku jest to Ogólnopolska Olimpiady Młodzieży, połączona z Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych. Liczę także że będą w Kadrze Polski. Przede wszystkim dążę jednak do dalszego rozwoju osobistego.
Sport Rudzki

Sport Rudzki - jedyny portal miejski w którym kompleksowo gromadzimy materiały dotyczące lokalnych wydarzeń sportowo – rekreacyjnych, prezentujemy wszystko co wiąże się z lokalnymi wydarzeniami z zakresu kultury fizycznej, sportu, zdrowia, profilaktyki i organizacji pozarządowych.