Ruda Śląska

18°C
lekki deszcz

Sylwetki: Zawodnicy

KLAUDIA STAROWICZ - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW

KLAUDIA STAROWICZ - SYLWETKI RUDZKICH SPORTOWCÓW
Klaudia Starowicz reprezentuje Diablice Ruda Śląska i jest reprezentantką Polski U18 w rugby siedmioosobowym. Klaudia urodzona w roku 2004 przygotowuje się z Kadrą Polski do Mistrzostw Europy. Z zespołem Diablic Ruda Śląska zajmowała IV miejsce w Polsce w rozgrywkach ligowych w Polsce.
 
- Klaudia czujesz się już prawdziwą Reprezentantką Polski?
Myślę, że tak – czuje się w kadrze coraz lepiej, a kolejne powołania świadczą o tym, że trenerzy reprezentacji widzą mnie w drużynie. Chociaż początek miałam fatalny, bowiem podczas pierwszego zgrupowania w Gdańsku i swojego debiutu w kadrze już w pierwszym dniu doznałam skręcenia stawu skokowego i przyglądałam się tylko następnym zajęciom. Trenerzy jednak powołali mnie na kolejne zgrupowania kadry i mam nadzieję, że wykorzystałam szansę.
 
- Przygotowujesz się z Polską do startu w Mistrzostwach Europy U18.
Tak, impreza odbędzie się w lipcu i mam nadzieję, że znajdę się w gronie dziewczyn powołanych na turniej. Wcześniej będę miała okazję zaprezentować swoją formę jeszcze podczas czerwcowego Turnieju Nadziei Olimpijskich.
 
- Naszą rozmowę rozpoczęliśmy od kadry, ale jesteś zawodniczką popularnych „Diablic” Ruda Śląska. Jak trafiłaś do klubu i do takiej dyscypliny, która większości kibiców kojarzy się ze ….. sportem dla mężczyzn.
Tak, często słyszę, że rugby to sport dla mężczyzn. Ale to pewien stereotyp. Oczywiście, że to sport bardzo kontaktowy, wymagający siły i przygotowania fizycznego, ale moim zdaniem jest także bardzo dobry dla dziewczyn! Zwłaszcza dla osób, które nie tylko lubią sportową rywalizację, ale przede wszystkim cenią sobie grę zespołową.
 
- Pamiętasz swój pierwszy trening?
Do rugby zachęciła mnie moja nauczycielka wychowania fizycznego Stella Kliner-Hadelka. Pojawiłyśmy się w piątkę na pierwszym treningu z koleżankami z klasy. To było trzy lata temu. Z tej grupy dzisiaj w klubie jestem tylko ja.
 
- Jesteś wytrwała i konsekwentna?
Tak jestem wytrwała i to jedna z cech, które bardzo przydają się w treningu w tej dyscyplinie.
 
- A inne cechy jakimi powinna się wyróżniać rugbistka?
Na pewno motywacja i umiejętność pracy – gry w grupie. Nie jest tajemnicą to, że rugby to sport bardzo kontaktowy i liczy się silna wola walki i rywalizacji. Ważna jest wytrzymałość oraz konsekwencja. Często jedna czy dwie akcje w meczu nie wychodzą, ale trzeba konsekwentnie konstruować akcje ćwiczone na treningach. Jak chcesz osiągnąć sukces i wynik to musisz myśleć pozytywnie i wierzyć w swoje umiejętności.
 
- Jak zatem wyglądają treningi w Waszym zespole w Rudzie Śląskiej?
trenujemy w zespole trzy razy w tygodniu po około 90 minut na naszym pięknym obiekcie Burloch Arenie. Indywidualnie dodatkowo wykonuje treningi biegowe oraz crossfitowe. Na treningu przede wszystkim ćwiczymy schematy różnych rozegrań oraz sporo gramy. Zresztą zachęcam wszystkie dziewczyny do zajęć w naszej drużynie. Na pewno nie pożałują swojej decyzji.
 
- O co walczy zespól Diablic? Jakie macie cele?
Przede wszystkim mamy super atmosferę w drużynie i to ma przełożenie na to, jak wyglądamy później w trudnych momentach na boisku. W tym sezonie liczymy na spokojne dogranie sezonu, liga tak się ułożyła, że w końcówce sezonu nie mamy możliwości powalczenia o sukces i czołowe miejsca. Ale chciałabym w przyszłości nie tylko, żeby utrzymała się nasza kadra drużyny, ale także aby drużyna została wzmocniona – wąska kadra to nasza bolączka. Liczę że w kolejnych sezonach, po wzmocnieniach personalnych, będzie nas stać na walkę o medal Mistrzostw Polski.
 
- A Twoje cele?
O medalu Mistrzostw Polski dla Diablic wspominałam przed chwilą. Jednak najbliższym dla mnie celem jest gra na Mistrzostwach Europy.
 
- Czy rozmawiam z przyszłą dziennikarką czy może dyplomatą?
Nie wiem, być może. Rozumiem, ze chodzi o moja szkołę – jestem uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie Batorym o profilu medialno – dyplomatycznym. Jeszcze nie podjęłam decyzji czy bardziej swoją karierę będę chciała ukierunkować na dziennikarstwo czy też na prawo. Jako ciekawostkę dodam, że lubię tańczyć i występuję także w zespole tanecznym działającym w MDK Batory.
 
- Skoro myślisz o dziennikarstwie to zachęcamy do współpracy z Redakcją Sportu Rudzkiego. Życzę realizacji planów sportowych.
Sport Rudzki

Sport Rudzki - jedyny portal miejski w którym kompleksowo gromadzimy materiały dotyczące lokalnych wydarzeń sportowo – rekreacyjnych, prezentujemy wszystko co wiąże się z lokalnymi wydarzeniami z zakresu kultury fizycznej, sportu, zdrowia, profilaktyki i organizacji pozarządowych.